املت فرانسوی

((املت فرانسوی))

مواد لازم:

  • تخم بلدرچین طلایی 9 عدد
  • کره یک قاشق سوپ خوری
  • نمک و فلفل به اندازه

طرز تهیه:

تخم بلدرچین ها را در کاسهٔ کوچکی بشکنید. نمک و فلفل را به آن اضافه کنید و با چنگال و با حرکات سریع دست، آنها را هم بزنید تا زرده و سفیدهٔ آنها به خوبی مخلوط شوند. ماهیتابهٔ کوچکی بر روی حرارت نسبتاً زیاد بگذارید و کره را در آن اضافه کنید. تمام سطح و دیواره های ماهیتابه باید چرب شود. زمانی که کره کف کرد و کف آن فرونشست، مایهٔ املت را که قبلاً آماده کرده بودید، در ماهیتابه بریزید. معمولاً پخت این املت بیش از یک دقیقه طول نمی کشد، بنابراین سرعت عمل راز خوب در آمدن املت فرانسوی است. وقتی مایه در تمام ماهیتابه پخش شد، با دست چپ دستهٔ ماهیتابه را بگیرید و با حرکات منظم به عقب و جلو حرکت دهید تا مواد به ماهیتابه نچسبد. در همین حال با دست راست با چنگال – بطوری که چنگال با کف ماهیتابه موازی باشد – مایه املت را جابه جا کنید تا همهٔ قسمت ها بپزد.

زیر املت در مدت کوتاهی خواهد بست ولی روی آن همچنان شُل خواهد بود. بنابراین با حرکات چنگال بخش هایی که هنوز مایع هستند را از وسط به طرفین ببرید. با برشته شدن بخش زیرین املت و نرم شدن بخش رویی، تقریباً پخت آن به پایان رسیده است. ماهیتابه را کمی به سمت خود کج کنید و با چنگال بخشی از املت که به شما نزدیک ترست را گرفته و آن را از روی قطر دایره ای که املت تشکیل داده روی خودش برگردانید. کمی صبر کنید و سپس املت را با چنگال از ماهیتابه به درون بشقابی که آماده کرده اید، بلغزانید.

چنان که پیداست، معمولاً این املت با نان خورده می شود.

نکات

می توانید برای اینکه املت زود سرد نشود، بشقاب آن را قبلاً حرارت داده و گرم کنید.
می توانید بعضی چیزها را لای املت بگذارید؛ پنیر هلندی رنده شده، گوشت، مرغ یا قارچ سرخ شده و اگر باب میلتان است، ورقه های کالباس سرخ شده یا سوسیس خُردشده که اندکی تفت اش داده اید. توجه داشته باشید که چون املت فرانسوی را پس از اتمام پخت دم نمی کنند، بنابراین این مواد باید گرم باشند تا زمانی که قبل از برگرداندن لبهٔ املت روی خودش، آنها را وسط آن می ریزد، باعث سردشدن املت نشوند.