معایب پرورش مرغ و حتی دیگر ماکیان در بستر نسبت به نگهداری در سیستم قفس :

نکات مهم و تخصصی در این زمینه (حتما مطالعه کنید )

1- بستر :

پرورش مرغ مادر در بستر به دلیل ارتباط مرغ ها با کودهای موجود در بستر مرغداری امکان اشاعه بیماری هایی مانند کوکسدیوز و بیماری های تنفسی و پاسترلز و همچنین اشاعه بیماری های مایکوپلاسمایی را افزایش داده که منجر به کاهش کیفیت در تولید جوجه های حاصله خواهد شد .

2-لانه های تخم گذاری :

وجود لانه های تخم گذاری در مزارع مرغ مادر و تعویض بستر آن از عمده مشکلات مزارع مرغ مادر می باشد چرا که به دلیل نیاز روزمره به تعویض بستر و پوشال ها و عدم امکان دسترسی به پوشال تمیز و بهداشتی از عمده راه های سرایت آلودگی به مزارع مرغ مادر می باشد . از طرفی جمع آوری تخم مرغ های تولیدی در این لانه ها به دلیل آلوده شدن با مدفوع و عدم جمع آوری به موقع تخم مرغ ها منجر به آلودگی تخم مرغ های حاصله و در نتیجه افت کیفیت در جوجه های تولیدی حاصله خواهد شد . همچنین به دلیل تماس مستقیم مرغ ها با تخم مرغ های تولیدی در صد تخم مرغ های شکسته و خوردن این تخم مرغ ها توسط مرغ ها باعث افت راندمان در تولید مزرعه می گردد .

3- تهویه :

در سیستم های مزرعه مرغ مادر تخمگذار به دلیل سبک بودن بعضی نژاد ها پرورش مرغ ها برروی بستر و تماس مستقیم پرنده با آن امکان تهویه مناسب وجود نداشته و با کوچکترین استرس محیطی و پرواز مرغ ها ، گرد و خاک فراوان در سالن تولید شده که منجر به ایجاد بیماری های تنفسی در پرندگان می گردد و هم چنین به واسطه وجود کود و پوشال در داخل سالن ها گازهای حاصل از آن و گردو خاک ناشی از حرکت مرغ ها با مشکل فراوان از نظر تخلیه هوا و ایجاد شرایط مناسب برای زندگی آنها روبرو خواهیم بود از طرفی جهت تخلیه این گازها و گرد و غبار حاصله برای رسیدن به شرایط مطلوب بایستی میزان تخلیه هوای بسیاری در سالن انجام پذیرد که خود منجر به مصرف مقدار زیاد سوخت در سالن ها گردیده که با توجه به نیاز به بهینه سازی مصرف سوخت در واحدهای مرغداری منجر به زیان فاحشی به کشور و تولید کننده می شود .

4- نطفه داری گله ها :

با توجه به آزاد بودن مرغ ها و خروس ها در گله و بروز مشکلاتی در ارتباط با اختلاط مرغ ها و خروس های دریک گله ، بعضا مزارع مرغ مادر دچار کاهش نطفه داری در گله های خود می شوند لذا با برنامه ریزی در جهت تقسیم سالن ها به اجزای کوچکتر ( پن بندی ) سعی بر حل این مشکل می نمایند ولی مسئله پن بندی به دلیل تقسیم سالن به اجزای کوچکتر مشکل ایجاد تردد در رفت و آمد پرسنل ، جمع آوری تخم مرغ ها و حفظ بهداشت سالن ها را دو چندان می کند .

5- سیستم آبخوری و دانخوری :

در مزارع مرغ مادر عموما از آبخوری های آویز اتومات و دانخوری های زنجیری جهت پرورش مرغ ها استفاده می شود این آبخوری ها جهت حفظ بهداشت مزرعه بایستی روزانه شستشو و ضد عفونی شود که به دلیل تعداد زیاد آبخوری ها در اکثر مواقع با سهل انگاری کارگران سالن مواجه شده و بهداشت کافی رعایت نمی شود و همچنین به دلیل آویز بودن سیستم آبخوری و آزاد بودن مرغ ها و خروس ها در سالن و همچنین خارج شدن آبخوری مربوطه از تنظیم ، منجر به آبریزی در بستر شده که در اکثر مواقع ایجاد بیماری و مشکلات عدیده در سالن می کند . همچنبن سیستم های دانخوری زنجیری در بسیاری مواقع به دلیل قطع زنجیر دانخوری و نیاز به وصل مجدد آن منجر به ایجاد سرو صدای زیاد در سالن گشته که خود از عوامل استرس زا در مزارع مرغ مادر می باشد .

6 –  رفت و آمد پرسنل :

در مزارع مرغ مادر تخمگذار به دلیل نیاز به مدیریت مسائل فوق الذکر نظیر پوشال زدن در لانه ها ، جمع آوری تخم مرغ از لانه ها ، شستشوی آبخوری ها ، نظارت بر وضعیت اختلاط مرغ ها و خروس ها و بررسی وضعیت عمومی آنها و … نیاز به تردد بسیار کارگران و پرسنل مزرعه در داخل یک سالن می باشد که خود در جهت تولید مزرعه مشکل زا خواهد بود .

با توجه به مطالب ذکر شده فوق و اهمیت استفاده از سیستم قفس ، شرکت پرآور صنعت بعنوان بزرگترین تولید کننده قفس های صنعتی در کشور جهت افزایش بهروری در کیفیت و افزایش راندمان های تولیدی حاصله در امر پرورش با تولید قفس های مکانیزه و صنعتی ( اتومات ، نیمه اتومات ) سعی در پیشبرد این صنعت جهانی را دارد .

شما میتونید برای بازدید از محصولات و تولیدات ما به سایت شرکت یا صفحه محصولات در کانال تلگرام مراجعه فرمایید.

www.Mehrkhah.ir
T.me/MehrkhahSanat

: 06135585220
: 09380166257
: 09120824059